Szlaki Kajakowe

SZLAKI KAJAKOWE

Niewątpliwie największą atrakcją jest szlak kajakowy rzeki Drawy im. ks. kard. Karola Wojtyły. Rzeka przebiega przez jezioro Drawsko oraz malownicze okolice Drawieńskiego Parku Narodowego. Jednak osobom wybierającym się na kajaki po raz pierwszy polecamy szlak rzeki Piława, który ukazuje m.in. umocnienia Wału Pomorskiego. Wszystkie spływy można rozpocząć w Czaplinku, gdzie bez problemu wynajmiecie Państwo kajaki, zamówicie transport i zaopatrzycie się w niezbędną mapę Drawy lub Piławy. Kajaki można wynająć w biurze turystycznym lub na ośrodkach wypoczynkowych.

Szlak kajakowy Drawy im. Kardynała Karola Wojtyły

 Szlak zaczyna się na jeziorze Drawsko, długość 194 km, czas przepłynięcia 8-10 dni. Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej znanych szlaków kajakowych w Polsce, na szczęście nie tak uczęszczany jak znane szlaki mazurskie, ale za to bez porównania ciekawszy. Drawa płynie miejscami leniwie, szeroko się rozlewając, to z kolei rwie jak górska rzeka i pokonuje liczne jeziora, pokonuje potężne, wiekowe lasy Puszczy Drawskiej. Kajakarze znajdują tu wszystko to, co mogą spotkać na szlakach wodnych i każdy, kto spływał Drawą, połyka bakcyl kajaka. Do pokonania odcinka Czaplinek – jeż. Krosino warto zarezerwować 1,5 dnia, pierwszego dnia zwiedzić jezioro Drawsko i wyspę Bielawę, nocleg na polu namiotowym w Rzepowie. Drugiego dnia przenoska w Głęboczku obok zabytkowego młyna wodnego i na jeziorze Krosino opuszczamy teren gminy Czaplinek.

Szlak kajakowy Piławy

Szlak zaczyna się na jeziorze Komorze, długość 82 km, czas przepłynięcia 5-6 dni. Jest to znany szlak kajakowy, ale dużo spokojniejszy i cichszy niż Drawa. Spływów jak na razie spływa niewiele, a szkoda, gdyż rzeka jest piękna, początkowo wiedzie nas przez liczne urokliwe jeziora, ale poniżej Nadarzyc rzeka nabiera tempa i płynie dużo szybciej niż w górnym odcinku. Szlak Pilawy jest zaliczany do bardzo malowniczych i ciekawych krajoznawczo, a jednocześnie niezbyt trudny i dostępny nawet dla rodzin z dziećmi. Można na nim rozpocząć kajakarską edukację. Kajaki najlepiej wodować na zachodnim krańcu jeż. Komorze, w okolicach Sikor.

Szlak kajakowy Dobrzycy

Szlak zaczyna się na jeziorze Machliny Małe, długość 60 km, czas przepłynięcia 3-4 dni. Ten piękny i bardzo rzadko odwiedzany szlak kajakowy prawie cały czas wiedzie przez przepastne lasy, pełne zwierząt, gdzie bardzo rzadko można spotkać ludzi. Jest to szlak uroczy, bardzo malowniczy i jednocześnie bardzo dziki, pełen zwalonych drzew, i nawet płynąc pod koniec lata, często ma się wrażenie dziewiczości rzeki, brak tu wyraźnych wskazówek jak pokonywać przeszkody i rzeka wymaga pewnych umiejętności. Jest to doskonała propozycja dla nieco już doświadczonych kajakarzy, szukających bliskiego kontaktu z przyrodą. Kajaki najlepiej zwodować na jeziorze Machliny Małe, w pobliżu stanicy harcerskiej.


					

Komentowanie jest wyłączone.