Dla Rowerzystów

TRASY  ROWEROWE W GMINIE CZAPLINEK

Gmina Czaplinek ma najdłuższą sieć szlaków rowerowych na terenie województwa zachodniopomorskiego. Wyznaczono 11 szlaków o łącznej długości 605 kilometrów. Miejscem rozpoczęcia i zakończenia rowerowych podroży jest staromiejski czaplinecki rynek (choć można je rozpocząć w dowolnym miejscu trasy), zlokalizowany wraz z przyległymi uliczkami na planie średniowiecznego założenia urbanistycznego. Wkomponowany w naturalne otoczenie, tworzy główną część zabytkowej starówki o niepowtarzalnym klimacie. Wschodnią ścianę rynku zajmuje kościół p. w. św. Krzyża zbudowany na planie krzyża greckiego w latach 1829 -30, w stylu neoromańskim. We wnętrzu uwagę zwracają polichromie ścienne, ceramiczna mozaika w prezbiterium oraz drewniane rzeźby w bocznych ołtarzach. Najstarszym zabytkiem architektonicznym Czaplinka jest kościół Świętej Trójcy zbudowany na przełomie XIV i XV wieku. W kościele znajduje się wspaniały, drewniany, barokowy ołtarz baldachimowy z XVIII w. oraz klasycystyczna ambona z I połowy XIX wieku. Obok kościoła św. Trójcy stoi drewniana dzwonnica z dzwonem z I połowy XVIII w., odlanym przez kołobrzeskich ludwisarzy. Krętymi, wąskimi uliczkami biegną szlaki rowerowe przez miasto, w najciekawsze zakątki środkowej części POJEZIERZA DRAWSKIEGO. Dzięki turystyce rowerowej poznajemy barwny i przebogaty świat przyrody towarzyszące mu zjawiska atmosferyczne i krajobrazowe. Udziałem rowerzystów jest bezpośredni kontakt z przyrodą, mnogość wrażeń i doznań, sprawność fizyczna, wypoczynek psychiczny i pogoda ducha.

Trasa 1 – “Kraina Zaklętego Trójkąta”

Oznakowana sylwetką roweru w kolorze czarnym na białym tle z czerwonym poziomym paskiem u dołu, o łącznej długości 44 km. Prowadzi od czaplineckiego rynku, wzdłuż byłych sadów z widokiem na jezioro Nątlino, dalej przez miejscowości Rakowo, Komorze, Kuszewo, Żerdno, Stare Drawsko, Nowe Drawsko, Sikory i kończy się w Czaplinku. Wiedzie nad brzegami kilku wspaniałych jezior – Nątlina, Komorza, Żerdna, przez mocno pofałdowany teren, pełen wzgórz, dolin i jarów. Trasa w sumie dość łatwa.

Trasa 2 – “Dolina Pięciu Jezior”

Oznakowana sylwetką roweru w kolorze czarnym na białym tle z niebieskim poziomym paskiem u dołu, o łącznej długości 47,8 km. Prowadzi od czaplineckiego rynku, przez Kołomąt, wzdłuż jeziora Drawsko, Stare Drawsko, Kuźnicę Drawską, Prosinko, Prosino, Dolinę Pięciu Jezior, Czarnkowie, Brzezinkę, Kluczewo, Drahimek, Stare Drawsko i kończy się w Czaplinku. Prowadzi przez najciekawsze okolice Czaplinka, u podnóża Spyczyny Góry, przez Szwajcarię Połczyńską, obok licznych jezior, w tym także jez. Drawsko. Trasa miejscami jest uciążliwa, ale do pokonania nawet dla niezbyt doświadczonych rowerzystów. Nie ma możliwości jej skrócenia, ale warta jest dokładnego przejechania i poznania.

Trasa 3 – “Lobeliowe Jeziora”

Oznakowana sylwetką roweru w kolorze czarnym na białym tle z czarnym poziomym paskiem u dołu, o łącznej długości 28,9 km. Prowadzi od czaplineckiego rynku, przez Łąkę, brzegami jez. Krzemno, jez. Ciemniak, Pławno, Psie Głowy, Byszkowo, Trzciniec, Broczyno i kończy się w Czaplinku. Prowadzi nad brzegami najczystszych jezior w okolicach Czaplinka, o niezwykle przeźroczystej wodzie i piaszczystym dnie, do głazu “Tempelburg” i jednocześnie daje możliwość odpoczynku od zgiełku codziennego dnia. Trasa w sumie dość łatwa.

Trasa 4 – “Dobrzyca”

Oznakowana sylwetką roweru w kolorze czarnym na białym tle z zielonym poziomym paskiem u dołu, o łącznej długości 45,1 km. Prowadzi od czaplineckiego rynku, wzdłuż jeziora Czaplino oraz miejscowości Czarne Małe, Ostroróg, Nobliny, Jeziorna, Motarzewo, Machliny, Psie Głowy i kończy się w Czaplinku. Są to najrzadziej odwiedzane przez turystów okolice Czaplinka, trasa wiedzie przez potężne bory, czasami skrajem niewielkich jezior, częściej można spotkać sarny i jelenie niż ludzi, a jesienią grzyby można zbierać z roweru. Trasa ze względu na swą długość uciążliwa, wymagane pewne doświadczenie, tym bardziej, że wiedzie prawie cały czas polnymi drogami.

Trasa 5 – “Skarby Jeziora Drawsko”

Trasa nieoznakowana o łącznej długości 46,7 km. Trasa podąża wokół największego i najgłębszego jeziora Pojezierza Drawskiego o nazwie Drawsko. Wiedzie kolejno przez miejscowości: Czaplinek, Stare Drawsko, Kluczewo, Bolegorzyn, Warniłęg, Rzepowo, Piaseczno, Siemczyno, Żelisławie, Wrześnica, Niwka, po czym kończy się w Czaplinku.

Trasa 6 – “Łęcka Góra”

Trasa nieoznakowana, o łącznej długości 62,3 km. Szlak kieruje się na północny-wschód od Czaplinka, poza granice Drawskiego Parku Krajobrazowego i dalej aż pod Barwice. Zdobywa imponujące wzniesienie, Łęcką Górę (214 m n. p. m.) i biegnie w bezpośrednim sąsiedztwie 12 jezior. Wiedzie kolejno przez : Czaplinek, Łubowo, Jezioro Lubicko Wlk., Jezioro Rakowo, Okolska Rynna, Okole, Jezioro Głębsko, Łęcka Góra, Kolanowo, Rozlewisko Bądkowskie, Bądki, Przybkówko, Dąbkowska Góra, Tarmno, Jezioro Tyczno, Jezioro Komorze, Jezioro Rakowo, Rakowo, Jezioro Dołgie Wlk., Kołomąt (Rowik), po czym kończy się w Czaplinku.

Trasa 7 – “Dolina Dębnicy”

Trasa nieoznakowana, o łącznej długości 58,4 km. Szlak kieruje się na północ przez obszar Drawskiego Parku Krajobrazowego i dalej aż pod Barwice. Przemierza widokowy obszar w rejonie doliny jezior Komorze i Żerdno. Wiedzie kolejno przez : Czaplinek, Kołomąt, Sikory, Czarne Wlk., Jezioro Kolbackie, Uradz, Jezioro Dębno, Parchlino, Jezioro Kaprzywno, Luboradz, Nowe Kaprzywno, Chłopowo, Stare Gonne, Prosinko, Spyczyna Góra, Żerdno, Jezioro Żerdno, Nowe Drawsko, Kołomąt.

Trasa 8 – “Górna Drawa i Wogra”

Trasa nieoznakowana, o łącznej długości 68,6 km. Odkrywa najpiękniejsze zakatki Drawskiego Parku Krajobrazowego w górnym biegu dwóch rzek: Drawy i Wogry. Wiedzie kolejno przez : Czaplinek, Sikory, Jezioro Żerdno, Żerdno, Huta Drawska, Prosinko, Prosino, Dolina Pięciu Jezior, Czarnkowie, Dolina Wogry, Gaworkowe, Wilcze Jary, Kłokowe, Jezioro Kłokowskie, Lipno, Smołdzięcino, Nowe Worowo, Bolegorzyn, Kluczewo, Jezioro Prosino, Stare Drawsko, Kołomąt (Nowy Czaplinek), Kołomąt 1, Jezioro Drawsko.

Trasa 9 – “Jezioro Siecino”

Trasa nieoznakowana, o łącznej długości 72,5 km. Przemierza pagórkowaty, częściowo zalesiony obszar, pomiędzy dwoma niezwykłymi, bardzo dużymi, rynnowymi jeziorami: Drawsko i Siecino. Dwukrotnie przecina nurt Rzeki Drawy. Wiedzie kolejno przez : Czaplinek, Niwka, Wrześnica Żelisławie, Głęboczek, Rzepowo, Stare Worowo, Nowe Worowo, Jezioro Siecino, Słowianki, Chlebowo, Cieszyno, Jezioro Siecino, Złocieniec, Budów, Jezioro Wilczkowo, Żelisławie (Nowe Kaleńsko), Stare Kaleńsko, Jezioro Krzemno, Pławno, po czym kończy się w Czaplinku.

Trasa 10 – “Racze Góry”

Trasa nieoznakowana, o łącznej długości 55,8 km. Szlak przemierza nieogarnięty kompleks leśny rozciągajęcy się na południowy – zachód od Czaplinka. Przecina pasmo Raczych Górz jednym z najwiekszych w Europie, obszarem dębowego, zachowawczego drzewostanu w pobliżu rezerwatu leśnego “Sośnica”. Biegnie przez doliny trzech rzek: Niecieczy, świerczyńca i Wąsawy. Wzdłuż szkalu pobłyskuje 10 jezior. Wiedzie kolejno przez: Czaplinek, Pławno, Psie Głowy, Dolina Niecieczy, świerczyna, Otrzęp, Sośnica, Racze Góry, Smolne Góry, Żabin, Wierzchowo, Dolina Wąsawy, Jezioro Krzemno, Jezioro Kaleńskie, Łąka, Jezioro Pławno.

Trasa 11 – “Wrzosowiska Kłomińskie”

Trasa nieoznakowana, o łącznej długości 70,2 km. Szlak podąża na wschód przez Krainę Odwróconego Krzyża i rozległą doline Rzeki Piławy. Przebiega przez rozległe odludne kompleksy leśne, nad brzegami 9 jezior. Wiedzie kolejno przez : Czaplinek, Kołomąt (Rowik), Nobliny, Jezioro Nobliny, Jezioro Motarskie, Liszkowo, Dolina Piławy, Borne Sulinowo, Stare Borne, Wrzosowiska Kłomińskie, Zalewy Nadarzyckie, Dolina Piławy, Starowice, Jezioro Chochryńskie, Jeziorna, Jezioro Jeziorno, Jezioro Kortkowo, Łysinin, Czarne Małe, Jezioro Czaplino.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *