Co Zobaczyć

SŁAWODRÓD

„Sławogród” jest rekonstrukcją warowni wczesnośredniowiecznej. Wiernie oddane historyczne rekonstrukcje budynków i fortyfikacji działają na wyobraźnie jak wrota czasu. Po przekroczeniu bramy można przenieść się do świata naszych przodków, gdzie rozpocznie się nasza przygoda z przeszłością. Sławogród nie jest zwykłym skansenem. Cała osada tętni życiem. Niedaleko palisady znajduje się zagroda ze zwierzętami, przy chacie rosną zioła, z których gospodyni robi wywary i leki. Grodziska pilnują dzielni wojowie, którzy odpierają ataki barbarzyńskich sąsiadów i obcych plemion. Na krośnie niewiasty tkają piękne materiały, a z kuźni sypią się bogato iskry, które wznieca kowal! Możesz tu odwiedzić najstarszego i najmądrzejszego męża, który opowie ci o dawnych bogach i odsłoni przyszłość używając magicznych run. Stragany uginają się pod ciężarem bogatej oferty kupców, którzy zwożą towary ze wszystkich stron świata. Obiekt znajduje się nad malowniczym jeziorem Drawskim w uroczej miejscowości Czaplinek (Zachodniopomorskie).


 

GŁAZ NARZUTOWY “TEMPELBURG”

Głaz “Tempelburg” – dawna nazwa Czaplinka, wyryta wraz z datą 1858 r. na największym pomniku przyrody nieożywionej. Głaz narzutowy z szarego granitu o obwodzie 19 m i wysokości 3,5 m ponad ziemię znajduje się w pobliżu miejscowości Cichorzecze koło Czaplinka


RUINY ZAMKU W STARYM DRAWSKU

Ruiny zamku w Starym Drawsku Znajdują się one w odległości 7 km na północ od Czaplinka, przy szosie do Połczyna Zdroju, na przesmyku miedzy jeziorami Drawsko i Żerdno. Stare Drawsko posiada długą i ciekawą historię. Już w VII wieku na miejscu obecnych ruin zamku znajdował się gród otoczony wałami drewniano -ziemnymi. Pierwotna nazwa miejscowości brzmiała Drahim. W końcu XIII wieku osada znalazła się w rękach joannitów. W 1366 r. Joannici sprzedali dobra i wraz z nimi wzniesiony wcześniej zamek w Drahimiu Kazimierzowi Wielkiemu. Wówczas zamek drahimski stał się siedzibą polskiego starostwa, najdalej na rubieży brandenbursko – pomorskiej wysuniętej polskiej placówki administracyjno – wojskowej. Zamek poważnie rozbudowany został za czasów Władysława Jagiełły. Ponad trzy wieki – do 1668 r. na zamku znajdowała się rezydencja starostów polskich. Został on spalony w czasie wojny siedmioletniej (1756-1763) i nie odbudowany popadł w ruinę.


KOŚCIÓŁ ŚW. TRÓJCY W CZAPLINKU

Kościół parafialny pw. Św. Trójcy Znajdujący się przy ul. Moniuszki, zwany jest przez mieszkańców Czaplinka małym kościółkiem. Wzniesiony został prawdopodobnie w XIV wieku, w miejscu gdzie stał drewniany zamek templariuszy i joannitów na wzgórzu zwanym Kazimierzowskim. Zbudowany został w stylu romańskim z licznymi elementami nowo pojawiającego się wówczas stylu gotyckiego i dlatego posiada pewne cechy obu styli (przysadzista kamienna budowla romańska i w miarę przejrzyste wnętrze kościoła gotyckiego), jednak wielokrotne odbudowy po pożarach zatarły pierwotny styl. We wnętrzu kościoła imponujące wrażenie robi unikalny barokowy ołtarz baldachimowy, a zwłaszcza nakrywający go drewniany, złocony baldachim, wsparty na sześciu kolumnach, zdobiony figurkami aniołów. Z boku ołtarza wyrastają wykonane w XIX wieku skrzydła. Obok ołtarza stoi wykonana w 1823 roku klasycystyczna drewniana ambona. Kościółek jest zabytkiem klasy zerowej.


PARK ZDROJOWY W POŁCZYNIE ZDRÓJ

CHLUBĄ CAŁEGO POJEZIERZA DRAWSKIEGO JEST PARK ZDROJOWY W POŁCZYNIE ZDROJU. JEST TO JEDYNY PARK, KTÓRY PRZETRWAŁ OKRES CZASU OD 1896 ROKU I DO DZIŚ JEST CZĘSTYM MIEJSCEM ODWIEDZANYM PRZEZ TURYSTÓW KRAJOWYCH I ZAGRANICZNYCH. PIERWSZA WZMIANKA O PARKU ZDROJOWYM POCHODZI Z 1896 ROKU. JAK PISAŁ ODKRYWCA POŁCZYŃSKIEJ BOROWINY DOKTOR LEHMAN: “… SĄ W NIM SOCZYSTE, ZIELONE TRAWNIKI OZDOBIONE RABATAMI KWIATOWYMI, LICZNE ODMIANY KRZEWÓW ARTYSTYCZNIE ROZMIESZCZONYCH, A CAŁOŚĆ DOPEŁNIAJĄ GRUPY DRZEW. LICZNE ŻWIROWE ALEJKI UMOŻLIWIAŁY SPACERY, A DUŻA LICZBA ŁAWEK POZWALA NA ODPOCZYNEK W CIENIU, W GORACE, LETNIE DNI …”. DYWANY KWIATOWE, PRZYSTRZYŻONE KRZEWY, STARANNIE ZAPROJEKTOWNE KLOMBY, TRAWNIKI I GRUPY ZIELENI, SYMETRYCZNIE UŁOŻONE ALEJKI . Nad stawem obok amfiteatru możemy podziwiać dwie fontanny – figurki chłopców na foce i łabędziu, przeniesione tam z dawnego placu koncertowego przy muszli. Kilka lat temu zrekonstruowano fontannę – pastuszka grającego na flecie. W ROKU 1978 PARK ZOSTAŁ ZAPISANY W ŚCISŁYM REJESTRZE ZABYTKÓW. OD 1988 ROKU PARK BYŁ STOPNIOWO “REMONTOWANY” DZISIEJSZY PARK MA POWIERZCHNIĘ OKOŁO 80 HA I NIE RÓŻNI SIĘ TAK BARDZO OD STAREGO.


WYSPA BIELAWA

Wyspa Bielawa o powierzchni 79,5 ha jest piątą co do wielkości wyspą śródlądową w polsce. Ścieżka przyrodnicza położona jest w centralnej części Pojezierza Drawskiego, w gminie Czaplinek, na największej wyspie jeziora Drawsko.


Rezerwat Jezioro Prosinko


Znajduje sie około 0,3 km od szosy Czaplinek Połczyn Zdrój i obejmuje powierzchnie 81 ha. Jest To rezerwat ornitologiczny utworzony w 1988 roku w celu ochrony jednej z ważniejszych na Pomorzu ostoi awifauny błotnej i wodnej, oraz ważnego miejsca odpoczynku dla ptaków odbywajacych wiosenne i jesienne przeloty.W rezerwacie mozna obserwować kilkadziesiąt gatunków ptaków m.in. łabędzie, perkoza dwuczubego, perkozka, cyranki,krakwy, krzyżówki, błotniaka stawowego, bekasa kszyka,zimorodka, remiza.Rezerwat stanowi również bardzo cenny obiekt botaniczny i odznacza się występowaniem kilku zespołówroślinnych-wodnych, szuwarowych i zaroślowych.
Obok rezerwatu prowadzi scieżka przyrodnicza ze Starego Drawska oraz znajduje sie punkt widokowy do obserwacji ptaków.Ponadto na północ od jeziora zachowane jest grodzisko z okresu wczesnośredniowiecznego.


Komentowanie jest wyłączone.