Szlaki Piesze

SZLAKI PIESZE

   Ścieżki przyrodnicze

Obie ścieżki przyrodnicze prowadzą przez najciekawsze fragmenty okolic Czaplinka. Polecamy wycieczkę po Bielawie i na Spyczyną Górę jako obowiązkowy punkt urlopu w Czaplinku – wrażenia gwarantowane i można się osobiście przekonać o niepowtarzalności tych okolic i krajobrazu.

Ścieżka “Wyspa Bielawa”

Trasa tej ścieżki biegnie po największej wyspie jez. Drawsko – Bielawie, przez tereny jeszcze do niedawna rzadko odwiedzane przez ludzi. Zlokalizowano osiem przystanków: pomnik przyrody (potężny, niestety, już trzypienny buk), ptaki wodne, wieża obserwacyjna, las, ptaki leśne, płazy wyspy Bielawy, wyspa kormoranów, murawa. Długość 4 km, czas przejścia 1,5 h, trasa łatwa, przeznaczona dla turystyki pieszej. Na wyspę dostać się można tylko drogą wodną – albo statkiem “Europa” (tel. 375 55 76 lub 0-501 539 829) lub innym pływającym sprzętem. Na wyspie istnieją pomosty, na którym można bezpiecznie zacumować.

Ścieżka “Spyczyna Góra – Jezioro Prosino”

Trasa tej ścieżki biegnie po przez najciekawsze krajobrazowo okolice Czaplinka. Na trasie zlokalizowano osiem przystanków: bór, krajobraz kulturowy, ambona widokowa na Spyczynej Górze, cmentarz ewangelicki, czapliniec, skarpa, jezioro Prosino. Długość 16,5 km, czas przejścia 6,5 h, istnieje możliwość skrócenia trasy i powrotu autobusem z Prosina. Trasa łatwa, przeznaczona dla turystyki pieszej i rowerowej.

Ścieżka przyrodnicza “Kukówka”

Trasa ścieżki prowadzi do najwyższego wzniesienia w Gminie Czaplinek – KUKÓWKA (206 m n.p.m.). Dla zmotoryzowanych turystów w pobliżu cmentarza w Czarnem Wielkim znajduje się miejsce postojowe, skąd prowadzi ścieżka przyrodnicza w kierunku Kukówki. Ścieżka wyposażona jest w: 5 tablic edukacyjno-informacyjnych, wiatę rekreacyjną, stojaki na rowery, kosze.

Piesze szlaki turystyczne PTTK

Szlak wzniesień moreny czołowej

Szlak oznakowany kolorem zielonym, wiedzie od Złocieńca, przez Cieszyno, Czaplinek, Stare Drawsko, Sikory, Rakowo, Szczecinek, Biały Bór do Żydowa, o łącznej długości 158 km. Prowadzi on wzdłuż ciągu polodowcowych jezior przez, prawie całe Pojezierze Drawskie, aż w okolice Polanowa, idąc skrajem moreny czołowej i kończąc na paśmie wzniesień Wysoczyzny Polanowskiej. Na terenie Gminy długość szlaku 40 km, szlak biegnie od Cieszyna, przez Głęboczek, Piaseczno, Siemczyno, obok głazu Tempelburg, Czaplinek, Stare Drawsko, Żerdno, Sikory do Rakowa. Szlak w dużej części wiedzie po utwardzonych drogach, dostępny bez problemów dla rowerzystów i dla nich przede wszystkim polecany.

Szlak Szwajcarii Połczyńskiej

Szlak oznakowany kolorem niebieskim, wiedzie od Połczyna Zdroju, przez Luboradzę, Uradz, Czarne Wielkie, Sikory do Czaplinka, łącznej długości 57 km. Prowadzi on wzdłuż polodowcowych rynien przez najpiękniejsze zakątki Drawskiego Parku Krajobrazowego. Na terenie Gminy długość szlaku 18 km, szlak biegnie od Uradzu, przez Czarne Wielkie, Kuszewo, Sikory do Czaplinka. Przebieg trasy dosyć ciekawy, wiedzie miejscami przez bardzo atrakcyjne krajobrazowe okolice Czaplinka, dostępny dla rowerzystów, ale odcinek przy brzegach jeziora Komorze w czasie opadów deszczu może być dosyć trudny.

Szlak solny

Szlak oznakowany kolorem czerwonym, wiedzie od Sośnicy, przez Czaplinek, Stare Drawsko, Kluczewo, Połczyn Zdrój, Tychowo, Białogard do Kołobrzegu, o łącznej długości 152 km. Prowadzi on w poprzek całego byłego województwa koszalińskiego, przez jego najbardziej atrakcyjne turystycznie fragmenty. Na terenie Gminy długość szlaku 32 km, szlak biegnie od Studniczki, przez Pławno, obok głazu Tempelburg, Czaplinek, Stare Drawsko, Żerdno, Spyczyną Górę, Prosino do Kluczewa. Wiedzie przez kilka bardzo ciekawych miejsc w okolicach Czaplinka, szlak w dużej części biegnie po utwardzonych i asfaltowych drogach, dostępny bez problemów dla rowerzystów i dla nich przede wszystkim polecany. Szlak przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego Szlak oznakowany kolorem czarnym, wiedzie od Połczyna Zdroju, przez Kluczewo, Warniłęg, Cieszyno, Złocieniec do Lubieszewa, o łącznej długości 71 km. Prowadzi on przez najcenniejsze pod względem przyrodniczym fragmenty Drawskiego PK, przecina pasmo wzniesień moreny czołowej i ociera się o brzegi jeziora Drawsko. Na terenie Gminy długość szlaku 10 km, szlak biegnie od Kluczewa, przez Uradz, Mącidót do Warniłęgu. Szlak wiedzie miejscami po dosyć podmokłych fragmentach brzegu jeziora Drawsko, bardzo ciekawy, pokrywa się w większości z opisem wycieczki z Kluczewa do Warniłęgu.

Szlak oznakowany kolorem czerwonym, wiedzie od Sośnicy przez Czaplinek, Stare Drawsko, Kluczewo, Połczyn Zdrój, Tychowo, Białogard do Kołobrzegu, o łącznej długości 152 km. Prowadzi on w poprzek całego byłego województwa koszalińskiego, przez jego najbardziej atrakcyjne turystycznie fragmenty. Szlak przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego
Szlak oznakowany kolorem czarnym, wiedzie od Połczyna Zdroju, przez Kluczewo, Warniłęg, Cieszyno, Złocieniec do Lubieszewa, o łącznej długości 71 km. Prowadzi on przez najcenniejsze pod względem przyrodniczym fragmenty Drawskiego PK, przecina pasmo wzniesień moreny czołowej i ociera się o brzegi jeziora Drawsko.

Trasa Nordic Walking

Trasa „niebieska” Nordic Walking o długości 3,6 km oznakowana jest dwustronnie tak, aby można było ją przejść w obu kierunkach. Rozpoczyna się i kończy w parku przy ulicy Wałeckiej. Podąża wzdłuż brzegu jeziora Czaplino. Pierwszy odcinek trasy należy przejść parkową aleją i na wysokości 261 metra skręcić w prawo w kierunku ścieżki edukacyjnej pn. „Nad Jeziorem Czaplino”. Kolejny etap trasy biegnie prosto, do ulicy Kościuszki, Chrobrego, Gdańskiej, Warmińskiej. Na wysokości ul. Toruńskiej (845 metr trasy) należy skręcić w lewo i podążać wzdłuż jeziora Czaplino do betonowej drogi (963 metry trasy). Następnie po przejściu 130 metrów należy zakręcić w lewo w kierunku miejsce wykorzystywane do kąpieli (1093 metr trasy). Szlak przecina miejsce wykorzystywane do kąpieli następnie ostro skręcić w lewo (1398 metr trasy) i biegnie wzdłuż brzegu jeziora Czaplino, aż do wlotu na ulicę Wałecką, równolegle z ulicą Dworcową (1800 metr trasy). Szlak wraca do miejsca rozpoczęcia.

Komentowanie jest wyłączone.