Dla Amatorów Wędrówek

Szlaki Piesze – Ścieżki przyrodnicze

Ścieżki przyrodnicze prowadzą przez najciekawsze fragmenty okolic Czaplinka. Polecamy wycieczkę po Bielawie i na Spyczyną Górę jako obowiązkowy punkt urlopu w Czaplinku – wrażenia gwarantowane i można się osobiście przekonać o niepowtarzalności tych okolic i krajobrazu.

Ścieżka “Wyspa Bielawa”

Trasa tej ścieżki biegnie po największej wyspie jez. Drawsko – Bielawie, przez tereny jeszcze do niedawna rzadko odwiedzane przez ludzi. Zlokalizowano osiem przystanków: pomnik przyrody (potężny, niestety, już trzypienny buk), ptaki wodne, wieża obserwacyjna, las, ptaki leśne, płazy wyspy Bielawy, wyspa kormoranów, murawa. Długość 4 km, czas przejścia 1,5 h, trasa łatwa, przeznaczona dla turystyki pieszej. Na wyspę dostać się można tylko drogą wodną – albo statkiem “PERKOZ” (tel. 375 55 76 lub 0-501 539 829) lub innym pływającym sprzętem. Na wyspie istnieją pomosty, na którym można bezpiecznie zacumować.

Ścieżka “Spyczyna Góra – Jezioro Prosino”

Trasa tej ścieżki biegnie po przez najciekawsze krajobrazowo okolice Czaplinka. Na trasie zlokalizowano osiem przystanków: bór, krajobraz kulturowy, ambona widokowa na Spyczynej Górze, cmentarz ewangelicki, czapliniec, skarpa, jezioro Prosino. Długość 16,5 km, czas przejścia 6,5 h, istnieje możliwość skrócenia trasy i powrotu autobusem z Prosina. Trasa łatwa, przeznaczona dla turystyki pieszej i rowerowej.

Ścieżka przyrodnicza “Kukówka”

Trasa ścieżki prowadzi do najwyższego wzniesienia w Gminie Czaplinek – KUKÓWKA (206 m n.p.m.). Dla zmotoryzowanych turystów w pobliżu cmentarza w Czarnem Wielkim znajduje się miejsce postojowe, skąd prowadzi ścieżka przyrodnicza w kierunku Kukówki. Ścieżka wyposażona jest w: 5 tablic edukacyjno-informacyjnych, wiatę rekreacyjną, stojaki na rowery, kosze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *